Paweł Śledziński

Co to jest oprogramowanie dedykowane?

Rozwiązania IT dla firm wyjątkowych

Czy Twoja firma jest wyjątkowa? Różni się od innych firm z Twojej branży? Sprzedajesz inne produkty, inne usługi od Twojej konkurencji? Czy w odniesieniu do innych firm z branży inaczej wyglądają procesy biznesowe w Twojej firmie? A może po prostu działasz w inny, wyjątkowy sposób? Całkiem możliwe.

Na rynku dostępne jest różnego rodzaju „gotowe” oprogramowanie. Gotowe, czyli dopasowane do uśrednionych potrzeb, przeciętnej, typowej firmy w danej branży. Czy to jest to, czego szukasz? A może w Twojej firmie potrzebne są systemy IT pisane na zamówienie, szyte na miarę? Tym właśnie jest oprogramowanie dedykowane.

Definicja oprogramowania dedykowanego

Zacznijmy od krótkiej definicji. Odpowiedzmy w prosty sposób na pytanie: "Co to jest oprogramowanie dedykowane?" Najłatwiej możemy wytłumaczyć to pojęcie, jako oprogramowanie napisane na zamówienie konkretnej firmy, zgodnie z jej oczekiwaniami. Oczekiwania te dotyczą przede wszystkim:

 • zakresu prac, czyli funkcjonalności danego oprogramowania
 • budżetu przewidzianego na wykonanie danego rozwiązania
 • czasu, w jakim zostanie wykonany np. dany system IT

Oznacza to, że takie oprogramowanie nie jest przedmiotem standardowej oferty danej firmy programistycznej. Nie znajduje się ono w katalogu produktów, w cenniku, nie występuje pod określoną nazwą handlową i nie jest oprogramowaniem wytwarzanym seryjnie. Po prostu musi zostać wykonane na zamówienie konkretnego klienta (konkretnej firmy) w oparciu o uzgodnione i doprecyzowane szczegóły.

Formy oprogramowania dedykowanego

Oprogramowanie na zamówienie może przyjmować następujące formy:

 • Aplikacje internetowe (oprogramowanie internetowe lub z języka angielskiego "webowe"), czyli systemy dostępne z poziomu przeglądarki internetowej z dostępem do internetu;
 • Aplikacje mobilne (oprogramowanie mobilne), czyli systemy dostępne z poziomu urządzeń mobilnych takich, jak choćby telefony (smartfony), czy specjalne zegarki (smartwatche);
 • Aplikacje typu "desktop" (oprogramowanie komputerowe), czyli dostępne z poziomu komputera, najczęściej po wykonaniu instalacji;

Możliwe są oczywiście wersje łączone, czyli np. wykonany na indywidualne zamówienie system online dostępny z poziomu przeglądarki internetowej wraz ze zintegrowaną z nim aplikacją mobilną.

Jak powstaje oprogramowanie dedykowane?

Programy pisane na zamówienie najczęściej powstają w procesie wytwarzania oprogramowania od podstaw, by stworzyć określone funkcjonalności potrzebne danej firmie.

Drugą opcją jest rozbudowa istniejącego już w danej firmie oprogramowania (najczęściej również pisanego na zamówienie) w taki sposób, by powstały nowe, dodatkowe funkcjonalności, czy moduły.

Trzecią z występujących opcji jest dostosowanieprzebudowa, czy inne modyfikacje już istniejącego oprogramowania, by dopasować je do zmienionych potrzeb danej firmy.

Czy indywidualne rozwiązania IT są potrzebne Twojej firmie?

Podsumowując, jeśli interesuje Cię:

 • automatyzacja procesów biznesowych w Twojej firmie
 • oprogramowanie dopasowane do Twoich potrzeb i procedur biznesowych
 • system IT szyty na miarę
 • aplikacja dopasowana do budżetu firmy
 • integracja oprogramowania działającego w Twojej firmie z oprogramowaniem zewnętrznym (np. poprzez API)
 • specjalistyczny system informatyczny dla branży, w której działa Twoja firma

oprogramowanie dedykowane dla firmy takiej, jak Twoja, może być optymalnym rozwiązaniem.

Przeczytaj również

To perfekcyjny moment na wiadomość

Sukcesu nie warto odkładać na później.
Napisz, czego potrzebujesz i zobacz, jaką ofertę Ci przedstawimy!


Dziękujemy za wiadomość i Twój czas.
Odpowiemy Ci jak najszybciej, do usłyszenia!

Dziękujemy za wiadomość i Twój czas.
Odpowiemy Ci jak najszybciej, do usłyszenia!
chevron-up-circle